Warszawa1W dniach 11 - 13 czerwca uczniowie kl. VII i II gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Wyruszyliśmy wcześnie rano, a pierwszym celem naszej wyprawy był park przy domu urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Po kilkugodzinnej jeździe chętnie spacerowaliśmy uroczymi alejkami, słuchając opowieści o losach naszego największego kompozytora.

Park został gruntownie odnowiony w 2010 roku i wielu turystów słusznie uznaje go za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Robiąc zdjęcia przepięknej roślinności wsłuchiwaliśmy się w muzykę Chopina delikatnie pobrzmiewającą z głośników rozmieszczonych na terenie ogrodu.

Następnie udaliśmy się już do stolicy, by zobaczyć jedna z bardziej znanych muzeów - Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsłuchując się w bicie symbolicznego serca poznawaliśmy 63 dni chwały oglądając eksponaty oddziałujące nie tylko obrazem , ale i dźwiękiem oraz światłem. Po takiej multimedialnej wędrówce zrozumieliśmy istotę Powstania, a pojęcia takie jak: patriotyzm, poświęcenie, honor nabrały nowego znaczenia.

Drugi dzień naszej wycieczki można by nazwać maratonem. Rano spotkaliśmy się z panią przewodnik w królewskich Łazienkach. Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego bywa nazywana "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Spacerując po ogrodach poznawaliśmy historię naszego kraju, a obserwując klasycystyczną architekturę wzbogaciliśmy naszą wiedzę o ideach oświecenia. Następnie wyruszyliśmy na Stare Miasto, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przechadzając się wśród urokliwych kamieniczek przypominaliśmy legendy o syrenie, złotej kaczce, czy bazyliszku. Zdziwienie wywołała kolumna Zygmunta, która ozdobiona została szalikiem - symbolem Legii Warszawa. Zwiedziliśmy także zamek królewski, podziwiając liczne eksponaty, wśród których ogromne zainteresowanie wzbudził tron królewski oraz akwamarynowe berło Stanisława Augusta Poniatowskiego ozdobione złotem. W dalszej części naszego spaceru po Warszawie obejrzeliśmy znane nie tylko z podręczników szkolnych zabytki takie jak: pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, czy fontannę w Ogrodzie Saskim. Na koniec wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę stolicy.

Trzeci dzień naszej warszawskiej przygody rozpoczęliśmy od wizyty w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To urokliwe miejsce odwiedzają zarówno studenci, jak i mieszkańcy Warszawy oraz turyści. Po raz kolejny podziwialiśmy panoramę miasta z widokiem na Wisłę. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie wzięliśmy udział w lekcji "Muzealne przeboje". Interpretując najpopularniejsze dzieła, poznawaliśmy historię sztuki oraz dziedzictwo cywilizacji europejskiej. Na koniec metrem pojechaliśmy pod Stadion Narodowy, który niestety był niedostępny dla turystów, gdyż trwały prace porządkowe po meczu Polska - Litwa.

Około godziny 13 wyjechaliśmy ze stolicy. Zmęczeni, ale bardzo zadowolenie bezpiecznie dotarliśmy do domu.

A.Walczak