Land art to kierunek w sztuce XX wieku zainicjowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. Odnosi się do bardziej lub mniej trwałych i widocznych śladów interwencji artysty w świat przyrody. Są to świadome, zaplanowane działania artystyczne z użyciem naturalnych materiałów, które znajdziemy w środowisku naturalnym na otwartej przestrzeni. Można je realizować na bardzo małych, ale i na dużych przestrzeniach. Niejednokrotnie są to interwencje tymczasowe i ulotne, istniejące zaledwie kilka chwil, zanim zniszczy je wiatr lub deszcz, więc muszą być udokumentowane poprzez wykonane zdjęcia.
Do stworzenia dzieł można wykorzystać różne materiały: kamienie, skały, piasek, ziemię, sople lodu, śnieg, gałęzie, patyki. Andy Goldsworthy – znany artysta sztuki ziemi powiedział: "Myślę, że potrzeba dużo odwagi, aby tworzyć sztukę z kwiatów i liści".
Uczniowie naszej szkoły odważyli się jednak i z wielkim zapałem przystąpili do realizacji zadania w ramach konkursu SUPERKLASY, które polegało na wykonaniu jesiennych kompozycji z wykorzystaniem m.in. liści, kasztanów, żołędzi, szyszek, jarzębiny, kwiatów. Powstały wspaniałe kompozycje, które uczniowie klas IV – VIII uwiecznili na zdjęciach. Każda klasa wybrała na konkurs cztery ich zdaniem najlepsze kompozycje. Prace zostały poddane ocenie profesjonalnego jurora (absolwenta naszej szkoły) Pana Marka Płuciniczaka - Kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, który pochwalił uczniów za pomysłowość oraz oryginalność i wyróżnił najciekawsze kompozycje. Autorzy tych prac zdobyli dla klas odpowiednią ilość punktów, które zostały wliczone do wspomnianego wyżej konkursu. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac naszych kreatywnych uczniów!
J. Jaraczewska