^Powrót do góry

logo

Fac checkingKażdego dnia docierają do nas za pośrednictwem mediów przeróżne informacje. Jednak czy są one prawdziwe...? Cały czas jesteśmy narażeni na dezinformację i „fake newsy”. Jak nie dać się na nie nabrać…? Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, a to za sprawą warsztatów, w których wzięli udział w czwartek 6 maja. Odbyły się one poprzez platformę ZOOM. Prowadzącą była p. Małgorzata Kilian – prezeska stowarzyszenia Demagog i mentorka Akademii Fact-Checkingu. Pani Małgorzata na co dzień zajmuje się przeglądaniem stron internetowych i sprawdzaniem czy podawane tam informacje są prawdziwe.

Podczas warsztatów to my wcieliliśmy się w role "fact checkerów" – czyli osób weryfikujących treści w mediach. Zajęcia miały formę „Escape Roomu”. Zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy 4 zagadki do rozwiązania.

Były one bardzo ciekawe. Musieliśmy między innymi, w oparciu o akty prawne i wiarygodne źródła znalezione w internecie, odnaleźć fałszywe informacje zawarte w wypowiedziach różnych osób. W jednym z zadań określaliśmy, które z przedstawionych nam zdjęć jest sfałszowane i przerobione w programie do ich obróbki. Mieliśmy też za zadanie zdecydować czy podane tytuły artykułów są według nas prawdziwe. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że takie krzykliwe nagłówki często są umieszczane tylko po to, aby wymusić na nas kliknięcie w tak zatytułowany materiał.

Warsztaty były dla nas bardzo wartościowe i ciekawe. Dzięki radom przekazanym przez p. Małgorzatę już nie nabierzemy się więcej na „fake newsy” i będziemy wiedzieć jak mądrze korzystać z możliwości jakie daje nam internet.

Dla wszystkich uczniów ciekawych tego, czy potrafią weryfikować informacje w internecie proponujemy test online na stronie - fajniezewiesz.pl.

                                                                                                                      Magdalena Krakowiak

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl