^Powrót do góry

logo

 

 

 Zapraszamy na "Dłużyńskie słuchowiska".

 

 

 

 

 

 

 „Dziewczynka ze srebrnym zębem” A.M.Grabowski

 Czy lubicie książki, których akcja toczy się w szpitalu? I to jeszcze w dodatku – szpitalu dziecięcym? Oj… Ale przecież w szpitalach leżą dzieci… dziewczynka-ze-srebrnym-zebemSiedmioletni Andrzej znowu zachorował na zapalenie płuc, trzecie w roku. Musiał pojechać do szpitala reumatologicznego w Warszawie. Trafił do sali numer pięć i … został braciszkiem dziewczynki ze srebrnym zębem. Przeżył z nią niesamowite przygody. Jakie? Dowiesz się, jeśli przeczytasz „Dziewczynką ze srebrnym zębem” A.M. Grabowskiego.

 

 

A może Gall Anonim był(A) kobietą?

Ada i tajemnice Gala AnonimaCzy chcielibyście przenosić się w czasie? Co zrobilibyście z tak niespotykaną umiejętnością? W jakie czasy chcielibyście się cofnąć?

Ada nie ma problemu z podróżami w minione epoki. Tym razem wyrusza do średniowiecznego kronikarza Galla Anonima. Po co, czy chce zmienić bieg historii? Jaką tajemnicę pozna? Jaki problem rozwiąże?

Dowiecie się, jeśli przeczytacie „Adę i tajemnicę Galla Anonima” G. Bąkiewicz.

 

 

 Niebieskooka Maria w baśniowej krainie

Na polecenie nauczyciela – pana Huntera – Jessie Jones napisała baśń. Zakończyła ją takimi słowami: „Miliony niewinnych ludzi cierpiały i umierały zDziewczyna z bialym psem powodu opowieści, której niegdyś wysłuchali i w której przyszło im żyć. (…) Jestem pełna obaw w związku z baśniami, które opowiada nam się dzisiaj. To nie dzieje się „dawno, dawno temu”, lecz Teraz. Obawiam się, że naszą rzeczywistość podzielono na Dobrych i Złych”.

 Jeśli chcesz poznać baśń Jessie o niebieskookiej Marii, przeczytaj „Dziewczynę z białym psem” A. Booth.

 

 

D. Łuszczyńskiego „Strachociny. Strzeż się stracha.”

strachociny-strzez-sie-strachaKto powinien się bać stracha na wróble? JASNE… Głupie pytanie – wróble – oczywiście! Ale jeśli ten strach biega za chłopcem, który spadł z roweru, a potem zakrada się do jego domu – to już STRRRASZNE… Czy dziewczynki, które dużo czytają, wszystko wiedzą? Żeby rozwiązać te tajemnice sięgnij po „Strachociny. Strzeż się stracha.” D. Łuszczyńskiego. Odważysz się sięgnąć po książkę o miasteczku pełnym przerażających legend? Zapraszamy!

 

 

A. Frączek „Po co komu mamut” 

- Czy wiesz, co to jest mamut?po co komu mamut

- Jasne – odpowiesz. – Nie jestem przecież małym dzieckiem.

- A wiesz, gdzie dzisiaj można zobaczyć mamuty? – zapytam.

- W Internecie (tam jest wszystko), w muzeum, na stronach wielu książek… To proste pytanie.

- Brawo! A pamiętasz rysunki na ścianach jaskiń?

- Prawda, to malowidła już z epoki kamienia. Na nich też można zobaczyć mamuty – nie dajesz się zaskoczyć.

- A czy wiesz, że jeden z nich uciekł ze skały?

- Naprawdę? I co było dalej?

- Dowiesz się, jeśli przeczytasz „Po co komu mamut” A. Frączek.

 

J. Olech „Poppintrokowie”

poppintrokowieKornelia jest najlepszą uczennicą w klasie i … jednym ruchem powala na podłogę nieznośnego Pajdę. Tymon startuje w olimpiadzie z fizyki i … potrafi zaświecić żarówkę bez użycia prądu. Czy oboje mają jakieś tajemne moce? Kim jest Befana i NieFart? Czy spotkają się w realu? Dowiesz się, jeśli przeczytasz zbiór opowiadań J. Olech „Poppintrokowie”. I chociaż gimnazja już nie istnieją, warto spotkać się z nastolatkami z tej książki, by uruchomić lawinę naprawdę magicznych wydarzeń.

 

A.Wilson "Vladek najmilszy wapirek naświecie"Vladek-wampirek

Boicie się wampirów? Wierzycie w nie? Na pewno istnieją e serii książek A.Wilson o Vladku i jego rodzinie. "Vladek najmilszy wapirek naświecie" mieszka w ponurym, satrym domu - jak na wampira przystało. Co dziwne, wcale nie jest odważny ani krwiożerczy. Co jeszce dziwniejsze - CHCE CHODZIĆ DO normalnej, ludzkiej SZKOŁY. Czy mu się to uda? Dowiecie się, jeśłi przeczytacie "Najmilszą niepsodziankę" A.Wilson.

 

 

A. Maleszka "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło"

czerwone-krzeslo-magiczne-drzewo

Pewnej nocy dziewięcioletni Kuki budzi się z powodu strasznej burzy szalejącej za oknem. W domu nie ma ani rodziców, ani rodzeństwa, ani ...prądu. W ciemności Kuki słyszy, że ktoś usiłuje niepostrzeżenie otworzyć drzwi. Chociaż chłopiec ma tylko 9 lat, postanawia strzec domu i ... chwyta flet swojej siostry jak narzędzie ataku na niechcianego intruza. Co z tego wyniknie? Dowiecie się, jeśli przeczytacie "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" A. Maleszki. A jeśli polubicie Kukiego i jego trochę zwariowaną rodzinkę, sięgnijcie po kolejne tomy serii.

 

zdjęcie książki: https://www.empik.com/magiczne-drzewo-czerwone-krzeslo-maleszka-andrzej,p1105205916,ksiazka-p 

 

 

 

K.Dutton "Mądrość psychopatów"

 Madrosc psychopatow

"Psychopata. Słowo to kojarzy nam się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami-samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie. Mają wiele zalet.

 

Dutton dekonstruuje źle pojmowany termin „psychopata” za pomocą śmiałych artykułów i oryginalnych badań naukowych. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych i mikroekspresje, i udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może się stać bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.
Wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, pewni siebie, charyzmatyczni, bezwzględni i skupieni na celu – a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.
Książka Duttona to prowokacyjna i zaskakująca podróż w głąb szaleństwa."

 

za: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/234662/madrosc-psychopatow

 

 

M. Prokop "Chłopaki chojraki"

 

Chlopakichojraki"Wiecie, kto to chojrak? To ktoś, kto idzie przez życie jak burza! Ma odwagę być pierwszym, wyjątkowym i kpi sobie z tych, którzy mówią, że się nie da. Walczy o to, w co wierzy, pcha się tam, gdzie nikt jeszcze nie dotarł, łamie stereotypy, tworzy wielkie dzieła sztuki albo za wszelką cenę pomaga innym.
Jesteście ciekawi, czego słuchał Zbigniew Religa na cały regulator podczas operacji na otwartym sercu?
Dlaczego bracia Warner musieli sprzedać konia, zanim założyli jedną z największych wytwórni filmowych w Hollywood?
W jaki sposób Jurek Owsiak mimo jąkania się przemówił do tysięcy ludzkich serc?
Albo czy Robert Kubica rzeczywiście prowadził bolid Formuły 1 tylko jedną ręką?
Poznajcie te i inne historie śmiałków, którzy zmienili świat na lepsze."

 

za: https://www.znak.com.pl

 

 

A.Wajrak "Lolek"

"Książka dla dzieci Adama Wajraka "Lolek" to poruszająca opowieść o pewnym psie. lolek

 

Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej.

 

Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza  i jego żony Nurii.  Dziś mieszka z nimi w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej."

 

za: https://www.swiatksiazki.pl

 

 

„Noah po prostu jest”

Noah„Biedny Noah! Jego ojciec zniknął wiele lat temu, matka występuje na scenie jako imitatorka Beyonce wprawiając go w zażenowanie, a jego ukochana babcia nie jest już sobą. Ma tylko jednego przyjaciela, Harry'ego, a szkoła to... no cóż, szkoła to czyste piekło. Dlaczego Noah nie może być normalny, jak wszyscy w szkole? Może gdyby nawiązał z kimś romantyczny związek – na przykład z Sophie, która jest idealna i cudowna - byłby kimś? Ale plany Noaha biorą w łeb, gdy podczas jednej z imprez całuje się z Harrym. No cóż... każdemu może się zdarzyć, ale czy to oznacza, że Noah jest gejem? A może to był zwykły przyjacielski pocałunek? W sumie to przede wszystkim Harry całował Noaha, a nie Noah Harry'ego, więc się nie liczy, prawda?
Przezabawna powieść o trudach nastoletniego życia i poszukiwania siebie. Pełna czarnego humoru, sarkazmu i nawiązań do internetowych memów.”

 

za: https://lubimyczytac.pl/

 

Zaopiekuj się mną

 

„Autorką wszystkich książeczek z serii "Zaopiekuj się mną" jest Holly Webb, autorka pochodząca z Wielkiej Brytanii. Napisała ona już ponad 70 powieści wchodzących w skład wspomnianej serii, a każda powieść opowiada o perypetiach innego zwierzaczka. Książki napisane są prostym językiem, z wrażliwością, która pozwala już 6-latkom zagłębić się w każdą historię. Opowieści uwrażliwiają dzieci na krzywdę zwierząt, potrzebę zapewnienia im odpowiedzialnej opieki, stworzenia im prawdziwego domu. (…) Bohaterami książek z tego cyklu są najczęściej pieski lub kotki, ale nie tylko. Można znaleźć opowieści z niedźwiedziem polarnym, reniferami, czy wilkiem. Każda jest inna i każda przenosi nas do innego świata. Często w tych powieściach przenosimy się wraz z głównym bohaterem, w czasie. (…) "Zaopiekuj się mną" to seria mądrych powieści, uwrażliwiających dzieci na życie i potrzeby zwierząt. Pełne przygód historie wciągają, uczą, bawią i wzruszają.”

 

(za: http://feminadomi.blogspot.com)

 

 

Wejdźcie do magicznego domku…

„Wyobraźcie sobie, że idziecie przez las. Idziecie, idziecie, aż tu nagle…
Nie, nie wilk. Nagle w środku lasu na wysokim dębie widzicie… domek na drzewie. Prowadzi do niego sznurkowa drabinka. Ręka w górę, kto oprze się przemożnej chęci zajrzenia do niego. Nie udało się oprzeć także rodzeństwu – Ani i Jackowi. Wspięli się po drabince, najpierw ciekawska i mniej ostrożna Ania, potem odpowiedzialny starszy brat Jacek.
Co ujrzeli w środku? Całe mnóstwo książek. Bibliotekę ukrytą w domku na drzewie w środku lasu. Dalej jest jeszcze bardziej niesamowicie i ciekawie. Niesamowicie, bo domek okazał się magiczny, a ciekawie – bo Ania i Jacek odbyli mnóstwo wspaniałych podróży w czasie i przestrzeni właśnie dzięki magicznemu domkowi.

Jak to możliwe? W jaki sposób się przenoszą? Do kogo należy ten niezwykły domek? I co na to ich rodzice? Warto sięgnąć po przygody rodzeństwa, by się tego dowiedzieć.

Seria Magiczny Domek na Drzewie autorstwa Mary Pope Osborne składa się właściwie z dwóch uzupełniających się podserii. Pierwsza z nich to książki beletrystyczne, trochę fantastyczne i trochę naukowe. Mamy w nich magiczny domek, wróżkę, podróże w czasie. Rodzeństwo przenosi się do czasów rycerzy, dinozaurów, do starożytnego Egiptu. Dzieci przeżywają niezwykłe przygody, ale też sporo dowiadują się o odwiedzanych czasach i miejscach.”

 

G. Scott „Chłopak taki jak ty”

Chopak taki jak ty„Uratował jej życie, a potem z niego zniknął. Czy tajemniczy Wes to tak naprawdę Christopher, bohater z dzieciństwa, który ocalił Josselyn?
Dzień, w którym powinna zginąć, był tym samym dniem, w którym rozpadła się jej rodzina, a Josselyn Winters przestała być miłą dziewczynką z sąsiedztwa, organizującą wyścigi dla wszystkich dzieci. Tego samego dnia zniknął też Christopher, chłopiec, który uratował jej życie.
Osiem lat po dniu, który pogrzebał jej dzieciństwo, Joss spotyka nowego ucznia swojej szkoły. Chociaż Wes na pierwszy rzut oka wydaje się kimś obcym, to dziewczyna nie może oprzeć się wrażeniu, że zna go doskonale. Przyciąga ich do siebie jakaś siła, jakby dzielili tragiczne wspomnienie. Dlaczego więc chłopak przedstawia się innym imieniem, skoro na Joss spoglądają oczy Christophera? Czy bohater z jej dzieciństwa wrócił, aby uratować ją po raz drugi?
Joss tylko przy nim czuje się jak tamta mała dziewczynka, której obraz ukryła w najdalszych zakamarkach wspomnień. Wes jednak nie wie, że Josselyn, którą wtedy ocalił przed śmiercią, tak naprawdę zginęła tego samego dnia. Nowej Josselyn już nie da się uratować. Nowej Josselyn należy się bać.”

 

"Kamil Glik. Liczy się charakter" M. ZichlarzGlik

Jako dziewiętnastolatek pojawił się w reprezentacji Polski do lat 21, a 9 listopada 2009 został powołany do gry w seniorskiej reprezentacji Polski przez Franciszka Smudę. 

W niemieckim paszporcie jego nazwisko zapisane jest jako Glück.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak pochodzący z Jastrzębia zdroju Kamil Glik trafił do AS Monaco, przeczytaj jego autoryzowaną biografię "Liczy się charakter".

 

 

„Księgi Jakubowe” - Olga Tokarczuk

ksiegi jakuboweJak podaje wikipedia: Jakub Józef von Frank-Dobrucki był baronem oraz twórcą żydowskiej sekty frankistów, kupcem, kabalistą, rabinem sabatarianistycznym, cadykiem, mistykiem, filozofem, działaczem społeczno-politycznym, reformatorem religijnym, samozwańczym prorokiem, astrologiem i alchemikiem.

A może był sprytnym iluzjonistą i pomysłowym manipulatorem?

Odpowiedzi na to pytanie można szukać na ponad tysiącu stronach „Ksiąg Jakubowych”  O. Tokarczuk.

 

 

 

 „Pięć królestw. Łupieżcy niebios” B.Mulllupiezcy-niebios-piec-krolestw

B.Mull zaprasza na wycieczkę do nawiedzonego domu – „Pięć królestw. Łupieżcy niebios”.

 

 


 

spirit-animals-tom-1-zwierzoduchyTen sam autor wraz z jedenastolatkami i ich magicznymi zwierzętami spróbuje powstrzymać mroczną potęgę i ocalić Erdas – „Zwierzoduchy”.

 

 

 

 

 

„Do wszystkich chłopców, których kochałam” J.Hanndo-wszystkich-chlopcow-ktorych-kochalam

J.Hann – napisze listy do pięciu chłopców, których kiedyś kochała, czym zmieni całe swoje życie – „Do wszystkich chłopców, których kochałam”.

 

 

 

i-nela-na-kole-podbiegunowym„Nela na kole podbiegunowym”, „Nela i polarne zwierzęta”.

Nela dalej podróżuje – tym razem na koło podbiegunowe – „Nela na kole podbiegunowym”, „Nela i polarne zwierzęta”.

 

 

 

 „Jaś i Janeczka”  A. Schmidti-jas-i-janeczka-1

Z A. Schmidt poznamy najsłynniejsze holenderskie bliźnięta – „Jaś i Janeczka”.

 

 

 

 

opowiesci-tajemnicze-i-szalone„Opowieści tajemnicze i szalone” E.A.Poe

E.A.Poe – opowie makabrycznie i szaleńczo – „Opowieści tajemnicze i szalone”.

 

 

 

 

 „Kroniki Jaaru. Ksiega luster” A.Faberksiega-luster-kroniki-jaaru

A.Faber – podpowie, co stałoby się, gdyby H. Potter był dziewczyną – „Kroniki Jaaru. Ksiega luster”.

 

 

 

 

zaopiekuj-sie-mna-najlepszy-opiekun„Zaopiekuj się mną. Najlepszy opiekun” H.Webb

H.Webb – wciąż lubi przytulać – „Zaopiekuj się mną. Najlepszy opiekun”.

 

 

 

 

 

„Spotkanie nad morzem” J. Korczakowska

 

Czy wiecie, że dziewczynka - Elza, mieszkająca nad morzem w ubogiej, rybackiej chacie potrafi wyczuć nadejście burzy? Ale nie możespotkanie przeczytać książki podarowanej przez samolubną i wiecznie niezadowoloną Danusię… Dlaczego? Bo jest niewidoma. A jednak, zagubiona w lesie, umie trafić do domu.

Jeśli chcecie przeczytać o niezwykłej przyjaźni Danusi i Elzy, sięgnijcie po powieść J. Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem”.

 

 

"Nadejście smoków" A.J.Lake

 

Nadejscie-smokowTa książka opowiada o tym, "jak nastał Dręczyciel [...]Przybył, ponieważ ktoś sięgnął po magiczną księgę i użył jej niezgodnie z przeznaczeniem. Zerwał lodowe kajdany... i wielkie pokryte łuskami ciało wydarło się na wolność."

 

Przeczytaj o fascynujących przygodach Edmunda i Elspeth, którzy na skutek katastrofy morskiej stali się właścicielami tajemniczej skrzyni.

 

 

„Pan Przypadek i trzynastka”

Jeśli chcesz poznać kogoś o przenikliwości Sherlocka Holmesa, wdzięku porucznika Borewicza i charakterze nie do zniesienia pan-przypadek-i-trzynastkadoktora House’a – przyjrzyj się Jackowi Przypadkowi.

Ten trzydziestolatek okazuje się genialnym detektywem zupełnie przez … przypadek.

Przeczytaj pierwszą z czternastu części przygód Jacka – „Pan Przypadek i trzynastka” J. Getnera.

 

 

„Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt.”

Dlaczego oczy kota„Ciekawostki o zwierzętach dla ciekawskich dzieci”

„Dlaczego jamnik jest długi?

Które ze zwierząt jest największym śpiochem?

Ile kropek ma biedronka?

Dlaczego zebry mają futro w paski?Te pytania i kilkadziesiąt innych, często niespodziewanych i podchwytliwych, zadają dzieci, które lubią wszystko wiedzieć. Odpowiada na nie wielka miłośniczka zwierząt, ceniony lekarz weterynarii i pisarka Dorota Sumińska.”

Przeczytaj – D. Sumińska „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt.”

http://recenzje-sophie.blogspot.com/

 

 

„Pamiętnik ten ma być sprawozdaniem i t y l k o sprawozdaniem z tego, czego byłam świadkiem w czasie II wojny światowej.”wspomnienia wojenne

 

Urodziła się jako hrabianka Lanckorońska z Brzezia herbu Zadora. Na chrzcie świętym otrzymała imiona: Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina. Z wykształcenia była historykiem sztuki. W czasie II wojny światowej służyła w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie w AK. W maju 1942 r. aresztowało ja gestapo. Trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Wydarzenia wojenne opisała w książce Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2002r.

Jeśli chcesz poznać losy tej niezwykłej, silnej i mądrej kobiety, która prowadziła wykłady z historii sztuki nawet w obozie koncentracyjnym – przeczytaj Wspomnienia wojenne K. Lanckorońskiej.

 

 

Stare, ale jare!

 wierszeNa wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima wychowało się wiele pokoleń Polaków. To po prostu kanon literatury dziecięcej - tych utworów nie wypada nie znać. Są wesołe, bliskie dzieciom, pouczające. Jedne wzruszają, inne kształcą. Wszystkie rozwijają, pozwalając na przeżycia emocjonalne i estetyczne. Do tego mogą stać się źródłem świetnej zabawy dzieci i rodziców.

 

Zapraszamy do przeczytania wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy.

 

Bonjour Madame...

Czasy peerelu - szaro, zgrzebnie, nudno... A w pewnym liceum pojawia się dystyngowana, piękna, ponętna tytułowa Madmadameame. Dla jednego z uczniów, chłopca ambitnego, inteligentnego, utalentowanego nauczycielka staje się pociągającą tajemnicą, interesującą zagadką. Licealista zakochuje się młodzieńczą, może nieco naiwną, ale prawdziwą miłością. Czy nauczycielka to zauważy, jak zareaguje, co z tego wyniknie ...

Dowiesz się, jeśli przeczytasz "Madame" A. Libery.

 

 

Spędź dzień z Abby!

Abby Hayes„Dobre rzeczy otrzymujemy zawsze w małych paczkach” – czy to nie dziwne? „Im więcej dzieci na moim przyjęciu, tym lepiej” - to oczywiste? „Słychać jak inni ludzie oddychają”? – to straszne?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na dziwne pytania dziesięciolatki – przeczytaj serię o Abby Hayes. Wraz z bohaterką wyruszysz do szkoły, by zorganizować zbiórkę prezentów dla ubogich dzieci, spotkasz się na kempingu i zorganizujesz przyjęcie urodzinowe.

Przeczytaj konieczni – A. Mazer „Zdumiewające przygody Abby Hayes”.

 

 

W walentynki poczytaj o miłościzapaka na zakrcie

 

 „Mada wraz ze swoją siostrą Alusią i mamą udają się na wakacje. W Osadzie odżywają wspomnienia. Mada spotyka swą dawną miłość, spotyka też dawnych znajomych. Na wakacjach widuje między innymi Miśkę oraz Piotra, który boryka się z poważną wadą wzroku. Podczas pewnej wizyty w jednej z kawiarni Mada wraz z matką poznają niezwykłą kobietę. Okazuje się, że jest to matka Marcina.

Po poznaniu chłopaka, Mada zostawia w restauracji pierścionek. Marcin niedługo odnosi jej zgubę. Ich znajomość zaczyna się rozwijać. Udają się na wspólne wyprawy, zaczynają spędzać razem dni. Między nimi pojawia się uczucie. Mimo to matka Mady nadal jest uprzedzoną do Marcina. Ma swoje powody. Wie dobrze, że chłopak posiada przeszłość, o której woli nie mówić.

Po wyjeździe z Osady Mada pewnego dnia spotyka Marcina. Zakochani po raz kolejny stają na swojej drodze…”

Jaka tajemnica otacza Marcina? Czy Mada pozna ją i zaakceptuje? Dowiesz się, jeśli przeczytasz „Zapałkę na zakręcie” K. Siesickiej.

 

Czy wartościowy człowiek ma brylanty zamiast oczu …

Druzyna pani Miki

Czy wiecie o tym, że odwagą można się wykazać na co dzień, przyznając się, że coś zniszczyliśmy lub zgubiliśmy? A może zastanawialiście się kiedyś, jakie zawody byłyby niepotrzebne, gdyby wszyscy żyli uczciwie? Czy współczując komuś, kto skręcił nogę, także odczuwamy ból? Dlaczego rodzice przyszłych naukowców musieli się wykazać cierpliwością i wytrwałością?

Jeśli przeczytacie „Drużynę Pani Miłki” G. Kasdepke, na pewno odpowiecie sobie na te i wiele innych pytań dotyczących wartości takich jak: sprawiedliwość, uczciwość, wytrwałość.

 

 

Sfrustrowana, zakochana, dorastająca AlaAlamakota

Ala Makota prowadzi pamiętnik – zapewne jak wiele dziewcząt w jej wieku. Zapisuje tam wydarzenia ważne i zupełnie nieistotne, radosne i bardzo smutne, mądre i całkowicie nierozsądne.

Poznajemy ją kiedy ma 13 lat i spore problemy związane z rozwodem rodziców. Czytając kolejne tomy – dorastamy z bohaterką, śmiejemy się, a może i płaczemy.

Jeśli chcesz poznać typową polską nastolatkę, jej marzenia i zwariowane perypetie, przeczytaj kolejne części „Ali Makoty” M.Budzyńskiej.

 

Dzieciństwo wcale nie jest łatwe. Tyle trzeba odkryć, tak wiele poznać, mnóstwo trudnych spraw zrozumieć. Na pewno łatwiej będzie z dwiema sympatycznymi dziewczynkami, które – po prostu – zarażają optymizmem, uczą o otaczającym nas świecie, pokazują, jak być mądrym i pogodnym człowiekiem.

martynka-najlepsze-przygodyPierwsza z nich to Martynka – bohaterka serii książek belgijskiego pisarza G.Delahaye. Ta wesoła dziewczynka przeżywa wiele przygód, które uczą i bawią, a także podpowiadaj, jak wyjść z trudnej sytuacji.

Druga to Nela - podobno najmłodsza podróżniczka świata. Dziewczynka prezentuje w swoich książkach Nela-podrniczkaciekawostki z całego świata. Dodatkowym atutem serii są przepiękne zdjęcia i możliwość pobrania aplikacji na telefon, dzięki której egzotyczne przygody dziewczynki są jeszcze ciekawsze i barwniejsze.

Jeśli chcesz poznać nasze bohaterki, przeczytaj serię książek o Martynce i „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany”.

 

pierwszaksiegasnow1

„Sny otwierają nieograniczone możliwości.”

Czy pięć osób może śnić o tym samym? Dlaczego czterech przystojniaków interesuje się Liv i w dodatku wydają się wiedzieć o niej więc

 

ej niż powinni? Co jest za zielonymi drzwiami?

Nieśpieszne odkrywanie tajemnic z rzeczową i konkretną Liv, wspólne przeżywanie problemów wieku dorastania i poczucie humoru charakterystyczne dla nastolatków na pewno zachęcają do przeczytania pierwszej części trylogii Kerstin Gier „Silver. Pierwsza księga snów”.

 

„Zwiadowcy” J. FlanaganZwiadowcy

Piętnastoletni Will chciałby zostać rycerze. Jest jednak zbyt słaby na sprawne władanie mieczem. Czy nauczy się tego od tajemniczego Halta? Czy zwykły chłopiec, odrzucony w Dniu Wyboru może zostać zwiadowcą – członkiem elitarnej grupy?

Jeśli chcesz przeczytać książkę o pracy nad sobą, sile charakteru i prawdziwej męskiej przyjaźni – sięgnij po „Zwiadowców. Ruiny Gorlanu” J. Flanagana.

 

 

dziewczyna z pociagu Jeśli lubisz thrillery – przejedź się tym pociągiem

Rachel codziennie jeździ pociągiem, z okien którego obserwuje pewne małżeństwo. Czasami wręcz ma wrażenie, że ich zna i wie wiele o ich życiu codziennym. Pewnego dnia dostrzega … coś dziwnego. I od tego momentu nie oderwiesz się od powieści P. Hawkins, aż poznasz rozwiązanie.

Dlaczego Rachel udaje, że jeździ do pracy? Jakie tajemnice skrywa Megan? Jak daleko posunie się Anna, chroniąc maleńką córeczkę? I co na to wszystko Tom?

Bestseller EMPIKU, najszybciej sprzedający się debiut w historii brytyjskiego rynku. Powieść pasjonująca, pełna napięcia i zupełnie nieprzewidywalna, na podstawie której nakręcono znakomity thriller

P. Hawkins „Dziewczyna z pociągu”.

 

 

Spotkajmy się w Baśnioborze

basniobor„Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Rodzeństwo, zlekceważywszy zakazy dziadka, uwalnia groźne siły zła, którym teraz trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała zdobyć się na to, czego obawia się najbardziej...”

Brandon Mull „Baśniobór”.

 

 http://lubimyczytac.pl

 

 

 

E. Nesbith „Pięcioro dzieci i coś”

 Nesbit Pieciorodzieciicos„Pięcioro rodzeństwa: Cyryl, Antea, Robert, Janeczka i Baranek z Londynu wyjeżdża na wieś pod Rochester. Pozostawione pod opieką służby dzieci szybko odkrywają w pobliskim kamieniołomie Psammetycha, czyli duszka Piaskoludka. To dziwne, drażliwe i wiecznie naburmuszone stworzenie ku zaskoczeniu dzieci – które do tej pory nigdy jeszcze nie przeżyły żadnej magicznej przygody, bo to całkiem zwyczajne angielskie dzieci – potrafi spełniać życzenia. Oczywiście najłatwiej wymyślić dobre życzenie wtedy, kiedy nikt nie chce go realizować. Kiedy można mieć wszystko, czego się zapragnie, nagle trudno zdecydować, czego się tak naprawdę chce. A nawet gdy po bardzo gruntownym przemyśleniu za i przeciw podejmie się – zdawałoby się – mądrą decyzję, złośliwy i gburowaty duszek potrafi każdy pozornie świetny pomysł obrócić w duży kłopot. A może to nie wina duszka, tylko – jak sam Piaskoludek zauważył  – po prostu nie należy chcieć rzeczy takich, których się nie chce?”
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie życzenia mieli Antea, Janeczka, Cyryl i Robert i co z tego wynikło, koniecznie przeczytaj „Pięcioro dzieci i coś”…

 

 

 

http://www.gandalf.com.pl/o/kumpelki-randki-i-ty,pd,153914.jpg

 

C. Hopkins „Kumpelki, randki i …ty”

   Lucy, Izzie, Nesta i TJ pomogą Ci zrozumieć samą siebie. Dzięki zawartym w książce pytaniom i odpowiedziom, które wybierzesz, dowiesz się: Do której z nich jesteś najbardziej podobna? Czy jesteś dobrą kumpelką? Jaki jest Twój idealny chłopak? Jaką jesteś dziewczyną? I wielu, wielu innych rzeczy o sobie! Dziewczyny pomogą Ci zinterpretować wyniki testów i dadzą Ci wiele ciekawych rad dotyczących przyjaźni, miłości i życia.

 

Kolejne propozycje ciekawych książek dostępnych

w naszej bibliotece za tydzień.

 

„Legendy polskie”

   Czy myszy rzeczywiście zjadły króla Popiela, bazyliszek przeraził się swojego odbicia w lustrze, a syrena miała rybi ogon? Dowiesz się, jeśli przeczytasz polskie legendy.
   Legendy to źródło wiedzy o kulturze Polski i jej regionów, ich historii, symbolice i zabytkach, oraz o bohaterach i wyznawanych wartościach czy dawnych obyczajach i folklorze, które mają wpływ także na współczesną kulturę. To fantastyczny sposób na poznawanie historii w nieco innej, bardziej przystępnej formie. „Legendy polskie” jako krótkie lecz fascynujące opowieści mogą być elementarzem zapoznającym z nazwami geograficznymi, a także podpowiedzią zwracającą uwagę na miejsca godne poznania i odwiedzenia. Co więcej legendy niosą też przesłanie natury moralnej i ziarno prawdy ludowej, o której często już nie pamiętamy”.

 

 

 Roald Dahl Matylda vyr 528ss matilda

   Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu... głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar, tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochanej nauczycielce.

   A jak tego dokona? Dowiesz się, jeśli przeczytasz Matyldę R. Dahl.

 

 

http://j.wpimg.pl/r,id,d14yMTQ7dV5odHRwOi8vZ2V0LTIud3BhcGkud3AucGwvJTNGYSUzRDY1NDk1NjkzJTI2ZiUzRDAwLzA2L0RGLzAwMDZERkM1X29yaWdpbmFsX0QyNEM1NUNEREJDNkQ1OTYuanBnO3FeMC45O3ReanBnO3Nea3NpYXpraTtmdF4x.jpg

 Marta Madera Kroplówka z marzeniami

   Trzynastoletnia Lilka po wypadku samochodowym i pobycie w szpitalu musi zamieszkać u ekscentrycznej ciotki w Krakowie, z dala od domu, rodziny i przyjaciół. Samotna i przepełniona tęsknotą za bliskimi, uczy się żyć w nowym środowisku wśród obcych ludzi i nieznanych miejsc.

  Czy poradzi sobie w krakowskiej szkole? Czy znajdzie bratnią duszę, przyjaźń i wsparcie? Co czeka ją za pierwszym poważnym zakrętem w życiu? Tego wszystkiego  dowiesz się, jeśli przeczytasz Kroplówkę z marzeniami Marty Madery.

 

"Baśnie" Andersena

   "Baśnie" Andersena to zbiór pięknych opowieści, w których zawsze zwycięża dobro. Baśnie napisane są według pewnego schematu, wszystkie są do siebie trochę podobne, ale mimo tego dobrze się czyta te wzruszające historie różnych bohaterów. Śmiałkowie nieraz zmagają się z różnymi przeciwnościami losu, aby dotrzeć do celu.
Andersen ukazuje nam w swoich baśniach, że dobro zawsze zwycięża, uczciwym ludziom wszystko się udaje, ktoś  przyjdzie z pomocą.
   "Baśnie"  Andersena to jedna z najlepszych książek dla dzieci.

 

 

 

„Koncert dla zakochanych” Headapohl Bette

   Liberty wciąż nie 3może znaleźć dla siebie miejsca w nowym mieście i nowej szkole. Tęskni za swoim dawnym życiem i za starymi przyjaciółmi do tego stopnia, że nawet rezygnuje z czegoś, co było jej największą pasją - z gry na gitarze. Dopiero kiedy zaprzyjaźnia się z Bertem, jednym z najprzystojniejszych chłopców ze szkoły, coś zaczyna się zmieniać. Problem w tym, że była dziewczyna Berta robi co może, żeby się z nim znów spotykać.

Na szkolnym konkursie młodych talentów mają się zmierzyć obie rywalki. Czy wygra ta lepsza? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj „Koncert dla zakochanych”.

 

Saga o wiedźminie Andrzej Sapkowski

   Wiedźmin to postać stworzona przez polskiego pisarza fantasy A. Sapkowskiego. Wiedźmini pojawiają się m.in. w tzw. cyklu wiedźmińskim, na który składają się dwa zbiory opowiadań: Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia oraz pięciotomowa „Saga o wiedźminie”. Wiedźmini zrzeszeni są w bractwie i za4jmują się odpłatnym zabijaniem potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii, którego przygody poznasz, jeśli przeczytasz choć jedną z części sagi o wiedźminie.

 

 


1

   „B jak Bella i Bellini” J. Steve - Bella - w przeciwieństwie do swoich koleżanek, a zwłaszcza kolegów - wcale nie uważa szkolnej wycieczki do muzeum za nudną. Co więcej - ma wrażenie, że od momentu, gdy zwiedziła Narodową Galerię Sztuki, w jej życiu zaczyna się dziać coś ważnego. Nie wie tylko, czy ma to związek z pewnym obrazem, czy z chłopakiem ze szkicownikiem, którego przez chwilę widziała w jednej z muzealnych sal. Nie wie również, w jakim stopniu to wszystko, co się dzieje, jest przypadkowe. A może nic w życiu nie jest przypadkiem?

   Jeśli chcesz się dowiedzieć, kim był Bellini oraz czy Bella spotkała znowu tajemniczego chłopaka ze szkicownikiem – wypożycz książkę J. Stevens „B jak Bella i Bellini”.

 

   „Cudowna podr2óż Edwarda Tullana” K. Di Camillo - W pewnym domu na ulicy Egipskiej mieszkał królik, który się nazywał Edward Tulan.Królik był bardzo z siebie zadowolony i miał do tego powody: był własnością Abilene, która troszczyła się o niego, uwielbiała go i kochała. Edward Tulan był jednak wyjątkowo próżny i kochał tylko siebie. W czasie podróży statkiem do Londynu Edward wypadł za burtę i od tego momentu zaczęła się jego niewiarygodna podróż – z głębin oceanu w sieć rybacką, z czubka sterty śmieci w pobliże ogniska, przy którym grzali się włóczędzy, od wezgłowia łóżka chorego dziecka na ulice Memphis.
   Królik zaznał wiele dobra i zła, spotkał ludzi szczęśliwych i skrzywdzonych przez los, mądrych, ograniczonych, okrutnych, ale też pełnych poświęcenia. Im wszystkim zawdzięcza wspaniałą lekcję życia, której największą wartością jest miłość, przyjaźń, poświęcenie.

   Czy Edward powrócił do Abilene i czego się nauczył podczas swojej „cudownej podróży” - dowiesz się, jeśli przeczytasz „Cudowną podróż Edwarda Tullana”.

 

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl